Naná, hogy jó lenne, ha mindig több maradna anyuék kasszájában, hogy jusson mindenre. Ha hiszed, ha nem, te is segíthetsz nekik ebben!, Érdekel, hogy hogyan? Légy család könyvelője!
Pénzügyi szempontból, akár a cégek, a család is úgy működik, mint egy gazdálkodó szervezet. Vannak bevételei, ilyen például a szüleid keresete, és kiadásai, ezek többek között a bevásárolt élelmiszerek, ruhaneműk ára, az iskola költségei, a lakás rezsije. A kiadásokat és bevételeket érdemes nyomon követni, majd egy hónap elteltével levonni a tapasztalatokat, és tervet készíteni rövidebb ( következő hónap ) és hosszabb ( következő néhány hónap, fél év) távra.
Kezdd el a kiadások nyomon követésével:
1.
Beszéld meg a család minden tagjával a tervezendő időszak szabályait, azaz, hogy te felírod mindenkinek az aznapi költését, például úgy, hogy Anya minden nap lediktálja neked az összegeket, Apa viszont csak elrakja a blokkokat és átadja azokat neked.
2.
Készíts egy táblázatot, ahol minden családtagnak van egy külön oszlopa, ahol csak az ő költéseit vezeted, majd csinálj egy külön oszlopot, ami tartalmazza a közös családi költéseket is. (pl: lakásbérlet, rezsi, nagybevásárlás, stb. ). Érdemes persze előre tisztázni, hogy milyen költés melyik oszlopba kerüljön. A táblázat kiértékelésben később segít, ha a pénzösszegeket tartalmazó oszlop mellé egy másik oszlopba beírod, hogy mire ment el az adott összeg, majd az utolsó oszlopban összesíted az összes kiadást.
3.
Naponta vezesd a táblát és a hónap végén összesítsd. Ha dolgozol már számítógéppel, tablettel, letölthetsz itt egy egyszerű költségtáblát
Lenne még egy kérésem, hogy teljes legyen a képünk a költség táblához. Kérlek, egy ideig vezess kukanaplót: írd fel azt is, hogy mi az amit aznap kidobunk, akár a suliban az otthonról hozott szendvics, egy fél tábla csoki, meg nem ivott üdítő, vagy a konyhában egy fej tönkrement karfiol, lejárt tejföl. Vezess mindent, a végén jelentősége lesz 😊
Ezt mind írd fel egy külön táblázatra, papír lapra, vagy mentsd el a számítógépen.
A következő részben megtudod, mit tudsz kiolvasni az általad készített táblázatból.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.