Hányattatott sorsú gyerekekről, gyerekmunkáról már mindenki hallott, és már több cikkben foglalkoztunk ezzel a témával itt a portálon is. A gyermekjogi mozgalom rohamosan fejlődött az évszázadok során, de még mindig vannak – és valószínűleg lesznek is – hátrányos helyzetű gyermekek, akik jogszabályok és egyezmények megléte esetén sem élhetnek teljes értékű életet.
A fiatalok jogaiért sokan harcolnak, most lássuk, hogy ki indította el a 20. század elején a gyermekjogi mozgalmat.

A Mentsétek meg a Gyermekeket szervezetet a brit Eglantyne Jebb alapította az I. világháború után, mikor világossá vált számára, hogy a menekült gyermekek problémájára internacionális együttműködés a megoldás.
Ennek megvalósításához először megalkotta a Gyermekek Chartáját, amit 1924 őszén fogadtak el Genfi Nyilatkozat néven. Ez a 1989-es gyermekjogi egyezmény elődje.
A teljes szövege gr. Apponyi Albert fordításában:
„A gyermekjog alaptételeinek jelen megállapításával, az összes nemzetek férfiai és asszonyai elismerik, hogy az emberiség teljesítő képessége legjavával tartozik a gyermeknek és hitvallást tesznek azokról a kötelességeikről, amelyek a gyermekkel szemben faji, nemzetiségi és hitbeli eltérésektől függetlenül mindnyájokra nézve fennállnak.
- A gyermeket abba a helyzetbe kell hozni, hogy testileg-lelkileg szabályszerűen fejlődhessék.
- Az éhező gyermeket táplálni kell, a beteg gyermeket gondozni; az elmaradt gyermeket előbbre kell vinni, az eltévelyedettet visszavezetni; az árvát, az elhagyottat felkarolni és neveléséről gondoskodni kell.
- Válságos időkben a gyermek legyen az első, akin segítünk.
- A gyermeket képesíteni kell arra, hogy majdan kenyerét kereshesse és meg kell védeni minden kizsákmányolás ellen.
- A gyermeket annak tudatára kell nevelni, hogy képességei legjavát embertársai szolgálatának tartozik szentelni.”
A gyermekjogi mozgalom tovább fejlődött, de ehhez megint el kellett telnie egy világháborúnak. Az ENSZ Közgyűlése 1948-ban hagyta jóvá az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, amelyben szerepel egy-két a gyermekek javát szolgáló intézkedés.

Ezt követően 1959. november 20-áig kellett várni, mire az ENSZ Közgyűlése elfogadta a Gyermekek Jogairól szóló Nyilatkozatot. Azóta ezt a napot a gyermekek jogainak világnapjaként tartjuk számon.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.