Kellő körültekintéssel akár 10 cm nagyságú „agancsosokkal” is találkozhatunk esti sétáinkon, mivel a az európai kontinens legtermetesebb bogara ezekben a hetekben rajzik. Az első pillanatban talán riasztónak ható, védett óriásbogár egyébként az emberre teljesen veszélytelen. A latin nevén Lucanus cervus-nak hím és nőstény példányai megjelenése igencsak eltér egymástól, míg a hím szarvasbogár általában 3 és 8 cm közötti addig a nőstény mindössze 2,5 és 5 cm nagyságú.
Amig a hím példányok megjelenése semmilyen más magyarországi bogárral nem összetéveszthető, agancsszerű rágójuknak köszönhetően, addig a nőstények megjelenése nem ilyen jellegzetes. A szinte egész Európában elterjedt bogár legkedveltebb elesége között a tölgyek nedveit említhetjük, de nem veti meg a korhadt tölgyeket sem.
Függőleges testtartásban repülnek, de ne számítsunk bravúros mutatványokra tőlük, rendszeresen ütköznek egymással és egyéb objektumokkal is, mint például te magad séta közben. Jellemzően alkonyatkor kezdik felkeresni a táplálkozási helyeket, ahol, ha a hímek összefutnak biztosan küzdelemre kerül sor. Egymás felé fordulva, összeakasztják az agancsaikat, és mindkettő megpróbálja a másikat felemelni, ledobni a fáról, vagy csak a hátára fordítani. Nem szeretik a közönséget, így ilyenkor a nőstényeket is elkergetik.
A győztes jogot formál a nősténnyel való párzásra, ami napikig tart. Lárvák fejlődése 3-5 évig tart a környezeti hőmérséklettől függően és az őszi kikelés után ilyenkor nyár elején hagyják el először a búvóhelyeiket.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a youtube-on is.