1989. szeptember 10-én Horn Gyula külügyminiszter az MTV „A Hét” c. műsorában jelentette be, hogy a magyar kormány megnyitja a magyar határokat a nyugatra távozni kívánó NDK állampolgárok előtt, azaz szabadon mehetnek minden olyan országba, amely hajlandó számukra a be- vagy átutazást engedélyezni.
Az 1989 nyarát követően hazánkban maradt jelentős számú keletnémet turista tartózkodott hazánkban akik az NDK-ba már nem akartak visszatérni, de Ausztriába, illetve onnan az NSZK-ba viszont nem tudtak átjutni.

A vasfüggöny innenső oldalán kialakult helyzet már nemcsak nemzetközi politikai válságot, de humanitárius, közbiztonsági és közegészségügyi válsághelyzetet is jelentett hazánkban.
A vasfüggöny: A 260 kilométer hosszúságú magyar-osztrák határon 1949-től – az illegális határátlépések megakadályozására – különböző technikai rendszereket, drótkerítéseket és aknazárat hoztak létre. Már 1989 nyarán megkezdődött a lebontása, és több száz keletnémet állampolgár szökött át ezeken a szakaszokon még a teljes határnyítás előtt Ausztriába.



A magyar kormány szeptember 9-én döntött úgy, hogy ideiglenes jelleggel felfüggeszti azt az 1969-ben kötött magyar-NDK megállapodást, amely úgy rendelkezett, hogy az aláíró felek nem engedik tovább egymás állampolgárait olyan harmadik országba, ahová nincs érvényes útiokmányuk. Az itt lévő 50-60 ezer NDK-s útlevéllel rendelkező németet szeptember 10-én éjféltől engedték át a magyar határőrök Ausztriába.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.