1961. november 1-én a desztalinizáció második hulláma elért a moszkvai Vörös térre is, ezért Joszif Visszarionovics Sztálin bebalzsamozott holttestét eltávolították a Mauzóleumból.
Az SZKP XXII. kongresszusának határozata szerint a korábban Lenin legközelebbi harcostársaként, hű tanítványaként és az emberiség óriási lángelméjeként jellemezett Sztálint a Kreml falánál lévő sírba temették.

Desztalinizáció: Sztálin szovjet diktátor 1953- van bekövetkezett halála után a kommunista országokban elkezdődött, a törvénytelenségek és a személyi kultuszmegszüntetését célzó folyamat, a sztálinizmus bűneivel való szembenézés. A desztalinizáció célja nem a kapitalista rendszerváltás, hanem a kommunista rendszeren belüli önkorrekció, a demokratizálás volt.
A szovjet pálfordulás nem volt minden előjel nélkül, hiszen Nyikita Szergejevics Hruscsov a Szovjetunió Kommunista Pártjának első titkára már jóval korábban, a diktátor 1953-as halála után pályára állította a desztalinizációt, vagyis a törvénytelenségek és a személyi kultusz megszüntetését célzó folyamatot a Szovjetunióban, miközben nyíltan leplezte le Sztálin bűneit.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.