Először fejlesztett ki tollas szárnnyal repülni képes robotot a kaliforniai Stanford Egyetem kutatócsoportja. A PigeonBot létrehozásához elpusztult galambok ízületeit és szárnyait tanulmányozták.
A madarak tollaik legyezőszerű kinyitásával és visszazárásával változtatják szárnyuk alakját, így ügyesebben repülnek, mint a merev szárnyú drónok – számolt be a Sciencenews.org a Science Robotics tudományos lapban frissen publikált kutatásról.
A PigeonBot projektben dolgozó tudósok kezdetben megvizsgálták, hogy irányítják a galambok ízületei a szárnytollak mozgását. Kiderült, hogy a csukló- és az ujjízület szöge befolyásolja leginkább a szárny repüléshez használt tollait. Az így megszerzett tudás alapján
valódi galambtollakkal és mesterséges ízületekkel építették meg a robotgalambot, amely változtatni tudja a szárnya alakját.
A szakemberek szerint ezzel a megoldással mozgékonyabb, gyorsabb légi eszközöket lehet építeni. A tollas robotok ugyanis zsúfolt helyeken, az épületek között vagy akár az erdőben is biztonsággal repülhetnek, miközben rossz időjárási körülmények között is felszállhatnának.
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.