1969. január 20-án egy autószerelőnek tanuló külvárosi tizenéves úgy gondolta, követendő példa Jan Palach tűzhalála, aki Prágában 4 nappal korábban így fejezte ki tiltakozását a szovjet elnyomás miatt. Bauer Sándor a Nemzeti Múzeum lépcsőjénél lelocsolta magát benzinnel, és meggyújtotta az átitatott ruhát, hogy így tiltakozzon Magyarország kommunisa megszállása ellen.
Azonban Palach temetésével szemben, – amelyen a prágai tavasz eltiprása után szinte egész Prága ott volt – a magyar hatóságok sikeresen megakadályozták, hogy a fiatal fiú elérje a célját, és tettéről beszámoljon a korabeli sajtó, és a nyilvánosság révén nálunk is tömegtüntetésekre kerülhessen sor.
Bauer Sándor búcsúztatásánál csak a szűk család és a Belügyminisztérium III/III. Csoportfőnökségének, a Magyar Népköztársaság állambiztonsági szolgálatának, és a politikai rendőrség belső elhárítással foglalkozó munkatársai voltak jelen, és az ország közvéleményét is késve és hiányosan tájékoztatták az eseményekről.
„Bauer Sándor 17 éves budapesti ipari tanuló, aki már 1967-ben, 15 éves korában sikertelen öngyilkosságot kísérelt meg, hétfőn, január 20-án a Nemzeti Múzeum kertjében ruháját leöntötte benzinnel, majd meggyújtotta, s ily módon öngyilkosságot kísérelt meg. Súlyos égési sebekkel szállították kórházba. Állapota válságos” – adta hírül a Népszava 1969. január 22-én.
A rendszerváltást követő időszakban megnyitott állambiztonság aktákból tudjuk, hogy tudatosan elmebetegnek állították be a nyilvánosság előtt, miközben az elhárítás nyomozást indított a fiatal fiú teljes környezete ellen. Barátait és tanárait éveken át megfigyelték, mert korábban nem jelentették fel a politikai nézetei miatt.

Nehéz megítélni, vajon mekkora hatása volt az agyonhallgatott mártírságnak, még akkor is, ha az ellenzéki körökben későbbiekben így is a kádári Magyarország és a szovjet blokk elleni tiltakozás szimbólumává vált. Ami viszont biztosan kiderül a rendőrségi nyomázási aktákból, hogy abban a három napban, amíg a korházban küzdöttek az életéért egyetlen kérdést ismételt meg többször:
Ugye életben maradok?
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és az Instagram-on! Elérsz minket a Twitter-en és most már a YouTube-on is.